Mój chłopak ma 23 lata, w jego rodzinie ze strony ojca, dziadek miał raka trzustki, wiem że palił i ponoć miał pylicę (pracował w  kopalni), siostra ojca mojego chłopaka miała raka piersi w (wieku 54 lat) a ojciec mojego chłopaka (w wieku 48 lat) raka płuc ale palił długo i ponad paczkę dziennie.

Moje pytanie: czy te nowotwory mogą mieć skłonność dziedziczną? Czy panel 5 genów 1 mutacji odnoszący się do raka piersi może w tym wypadku wykonać mój chłopak?

 

Odpowiada lek. med. Monika Siołek:

Nowotwory układu oddechowego mają dużą komponentę środowiskową i to głównie palenie papierosów jest powodem raka płuca czy krtani. Jeśli chodzi o nowotwory piersi, to część z nich ma uwarunkowanie genetyczne , podobnie jak nowotwory przewodu pokarmowego. Zasada jest taka, że jeśli w rodzinie po stronie ojca lub matki uzbiera się 3 i/lub więcej nowotworów złośliwych to są wskazania do badania genetycznego w ramach NFZ-bezpłatnie (u pani chłopaka mamy 3 zachorowania). Nie wiem jakie geny są w panelu badań, o których pani pisze, pacjent powinien zgłosić się do Poradni Genetycznej i po rozmowie lekarz genetyk zdecyduje, które geny warto sprawdzić (różne geny powiązane są z różnymi narządami).