W dniach 13-15 kwietnia 2015 w Poznaniu odbyło się II Forum Edukacyjne zorganizowane przez Federację Stowarzyszeń „Amazonki”.

W poniedziałek, 13 kwietnia odbyła się pierwsza, regionalna debata „Razem dla kobiet z zaawansowanym rakiem piersi” na temat sytuacji kobiet z zaawansowanym rakiem piersi w województwie wielkopolskim.

W dyskusji udział wzięli eksperci: dr n. med. Dariusz Godlewski, prezes zarządu Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów im. Aliny Pieńkowskiej, dr hab. n. med. Maria Litwiniuk, Wojewódzki Konsultant w dziedzinie onkologii klinicznej, Ordynator Wielkopolskiego Centrum Onkologii, dr n. med. Katarzyna Pluta-Hadas z Wydziału Gospodarki Lekami Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, Krystyna Wechmann prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki” oraz liderki Stowarzyszeń Amazonek z całej Polski. Większość ekspertów biorących udział w debacie zwracała szczególną uwagę na ograniczania, które zwiększyły się po wprowadzeniu pakietu onkologicznego. Zaprotestowano też przeciwko odejściu od koncepcji wielodyscyplinarnych ośrodków leczenia raka piersi tzw. Breast Cancer Units. Głos zabrała też Alicja Tomczyk, która z rakiem piersi żyje 28 lat.
Po debacie goście obejrzeli Agnieszkę Różańską w monodramie „Jest jak jest” na podstawie książki „Dwie kobiety jedna nadzieja” Maliny Stahre-Godyckiej.

W drugim dniu Forum odbyło się Walne Sprawozdawcze Zgromadzenie Federacji za rok 2014,
Amazonki wysłuchały też wykładu medycznego dr n. med. Beaty Adamczyk pt. „Rak piersi – leczenie wielospecjalistyczne”, który przybliżył ideę Breast Cancer Units.
Wieczorem odbyło się spotkanie integracyjne przy muzyce, podczas którego jak zawsze w gronie amazonek, było radośnie i przyjacielsko.

We wszystkich tych wydarzeniach uczestniczyłyśmy jako pierwszy w Polsce Internetowy Klub Amazonek amazonka.org.pl.

Dorota Kurdusiewicz i Magda Gawęda

IMG_0729IMG_0733IMG_0750IMG_0753IMG_0756IMG_0728

amazonka.org.pl