W grudniu stwierdzono u mnie naciekający rak zrazikowy G2 w piersi prawej (wynik z biopsji). Badanie immunohistochemiczne wykazało: E-kadheryna (-), ER- silny odczyn (+ w ponad 90% komórek, PgR – silny odczyn (+ w ponad 90% komórek, HER-2 (0), Ki-67(+ w ok. 10 % komórek. USG : W piersi prawej w zakresie kwadratów wewnętrznych słabo wyodrębniający się niejednorodnie hypoechogenny obszar wielkości 26×24 mm -zmiana suspektywna (zgodnie z MR). Ponadto w obu piersiach liczne torbiele wielkości do 15 mm. obustronnie zabrodawkowo poszerzone przewody mlekowe do 5-6 mm. W pasze prawej widoczne węzły chłonne o nieco zatartych obrysach – warstwa korowa tych węzłów pogrubiała do 4 mm (miałam robioną biopsje tego węzła i jest bez komórek nowotworowych). USG jamy brzusznej i RTG klatki piersiowej nie wykazały nic niepokojącego.

Pragnę nadmienić, iż mam 48 lat a od ok. 15 lat regularnie miałam robione USG co pół roku ze względu na liczne torbiele i częste (ok. 3 razy w roku) zapalenia piersi – głównie lewej. Aktualnie również leczę stan zapalny lewej piersi i przeraził mnie jego rozmiar, gdyż obejmował większość piersi. Nie miałam robionych badań genetycznych jednak moja prababcia zmarła na raka piersi, babcia na raka nerki a mój tatuś na rak płuc – jest to jedna linia rodzinny.

Bardzo prosiłabym o „przetłumaczenie” wyniku biopsji i jakie mogą być możliwości mojego leczenia – 22.01 mam mieć konsylium i chciałaby coś już wiedzieć na co się szykować i o co pytać.

Odpowiada dr n. med. Robert Wiraszka:

Z wyniku biopsji wygląda to na typ luminalny A.

Guz ma cechę cT2.

Nie wiem, jaki ma Pani rozmiar piersi, gdyż znaczenie ma także stosunek 

wielkości guzka do piersi.

Niemniej, skoro nie potwierdzono obecności komórek raka w węzłach pachy, 

można mysleć o leczeniu operacyjnym (oszczędzającym?) – w każdym jednak 

przypadku z procedurą węzła wartowniczego.

Ewentualnie można myśleć o wstępnej chemioterapii, jeśli myślimy o 

leczeniu oszczędzającym, a pierś jest wielkości ok. 75-80B.

Warto też odwiedzić ginekologa.

O co pytać? – o: zakres operacji; czy będzie wstępna chemioterapia; czy 

warto rozważać podskórną mastektomię z jednoczasową rekonstrukcją?