Mam 31 lat i jestem po operacji oszczędzającej guzka w prawej piersi. w listopadzie 2017 r. z procedurą węzła wartowniczego (diagnoza w trakcie ciąży – rak potrójnie ujemny ki67 -100% – 2 usunięte węzły – czyste). Chemioterapia 4AC i 12Paklitaxeli z osłonami Ondasetron, Dexaven, Clemastin od grudnia do czerwca 2018 r. oraz radioterapia, 20 naświetlań zakończone 5 września.

Chciałam zapytać Pana Doktora czy w moim przypadku jak już na tym zakończyłam leczenie (bo ani hormonów, ani herceptyny nie podadzą) zastosowanie profilaktycznie kwasu zoledronowego byłoby dobrym rozwiązaniem w celu zabezpieczenia przed przerzutami do kości? (tego boję się najbardziej), nadmienię, że robiłam densytometrię i mam stwierdzoną osteopenię. Biorę tylko wit. D, żadnych innych suplementów ani leków. Bardzo proszę o jakąś informację z Pana strony, będę wdzięczna.

Miesiączka powróciła 4 miesiące po cesarskim cięciu (2 miesiące po skończonej chemii), a czytam, że kobiety stosują kwas tylko już po menopauzie… jak by to było w moim przypadku. Są jakieś przeciwwskazania?

Odpowiada dr n. med. Robert Wiraszka

Nie ma jednoznacznych dowodów na ochronne działanie zoledronianu, jeżeli 

chodzi o zapobieganie przerzutom do kości. Rejestracja dotyczy tylko 

podawania po wystąpieniu takich zmian. Natomiast wskazaniem 

pozarejestracyjnym jest podawanie 4 mg co 6 miesięcy (100% odpłatność) u 

kobiet z osteoporozą – obowiązuje wtedy stała suplementacja preparatu 

wapnia z wit. D3.