Chorowałam  dwukrotnie na raka piersi (ponad 10 i blisko 3 lata temu), aktualnie jestem w trakcie hormonoterapii. Nie mam innych problemów zdrowotnych, nigdy nie miałam też problemów z zastojem chłonki. Czy w takiej sytuacji mogłabym skorzystać z kosmetycznego masażu bańką chińską (zabieg na uda)? Czytam, że nowotwory są przeciwwskazaniem ale nigdzie nie znalazłam informacji, czy tylko czynne, czy przebyte również.

 

Odpowiada mgr Adam Iwański:

Nowotwory są przeciwwskazaniem do większości terapii ale mówimy tutaj o nowotworach czynnych. Wynika to z sytuacji, że nie ma jednolitych badań, które mogą określić czy zabiegi mają wpływ na powstanie ewentualnych przerzutów. Z tego względu unika się większości zabiegów.
Pani jako osoba, która przeszła leczenie jest aktualnie osobą zdrową. Z tego względu nie wydaje mi się aby zabieg bańką chińską w okolicy ud był przeciwwskazany. Oczywiście musi Pani poinformować o swojej przeszłości onkologicznej osobę wykonującą zabieg i to ona podejmuje ostateczną decyzję, czy zabieg wykona, czy nie.