26 czerwca 2014 w Warszawie apel o zmianę postrzegania kobiet z nawrotem raka piersi to nie tylko protest przeciwko wyłączeniu i odebraniu codzienności pacjentkom. Uczestnicy debaty „Nie jestem tylko rakiem”, która odbyła się w ramach kampanii „tu i teraz”, przekonywali, że kobiety żyjące w Polsce, dokładnie jak Europejki, nie muszą godzić się na odstawienie na boczny tor. Przykłady Elżbiety Kozik, Agaty Polińskiej, Barbary Falandysz, czy Joanny Kos-Krauze przeżywającej nowotwór z perspektywy opiekuna, wybrzmiały klarownie – w Polsce żyje blisko 360 tys. osób z chorobą nowotworową rozpoznaną w ciągu ostatnich pięciu lat.
Zaawansowany rak piersi może być chorobą przewlekłą dzięki pojawiającym się nowym opcjom terapeutycznym, które umożliwiają wieloletnie przeżycie pacjentek.
W Europie średnio 5 % funduszy na badania onkologiczne przeznacza się na badania przerzutów, wciąż 90 % zgonów z powodu raka jest z nimi związanych.
Polscy eksperci wskazują na pilną konieczność kontynuowania wysiłków nad przyspieszeniem wprowadzania innowacyjnych terapii w Polsce.
Więcej można przeczytać tutaj: Nie_jestem_tylko_rakiem_ Postulaty kobiet z zaawansowanym rakiem piersi.docx