Wspólne badania nad mechanizmami rozwoju raka oraz metodami walki z chorobą w oparciu o nowoczesne eksperymentalne terapie prowadzone będą w polsko-francuskim laboratorium biotechnologicznym w Krakowie. Umowę o utworzeniu placówki zawarto w środę na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Dokument podpisał rektor UJ prof. Wojciech Nowak oraz zastępca dyrektora Wydziału Nauk Biologicznych francuskiego Krajowego Centrum Badań Naukowych CNRS (Centre National de la Recherche Scientifique) dr Jean Claude Michalski.

Nowa jednostka funkcjonować będzie jako Międzynarodowe Laboratorium Stowarzyszone (Laboratoire International Lassocie LIA). Pracować w niej będą przedstawicie Zakładu Biotechnologii Medycznej Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ i zespołu z Centrum Biofizyki Molekularnej CNRS z Orleanu.

Polacy i Francuzi prowadzą badania nad rakiem od 2003 r. na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ. Od września wspólne laboratorium wzbogaci się o nowe pomieszczenia zlokalizowane na terenie powstającego na III Kampusie UJ Małopolskiego Centrum Biotechnologii (MCB)

Jak powiedział w środę rektor UJ, podpisanie umowy jest istotne dla obu stron. „Dzięki współpracy możliwe jest budowanie wspólnej przyszłości. To ważne nie tylko dla profesorów, ale przede wszystkim dla młodej generacji naukowców, dla studentów” – podkreślił rektor.

PAP – Nauka w Polsce

źródło: naukawpolsce.pap.pl