Nie wiem do kogo się zwrócić z pytaniem… Czy moja proteza piersi jest dobra, ponieważ bardzo boli mnie kręgosłup szyjny. Czy nie powinna być mniejsza? Noszę ją od maja i jest coraz gorzej. Pozdrawiam i dziękuję bardzo.

Odpowiada mgr Ewa Bielawny :

Niestety nie jestem w stanie jednoznacznie udzielić odpowiedzi na Pani pytanie, mogę jedynie zasugerować kilka możliwych przyczyn. Ale temat z pewnością mógłby wyczerpać także rehabilitant. Nie jestem w stanie na 100% stwierdzić, czy problem rzeczywiście tkwi, jak Pani sugeruje, w protezie piersi. Niestety nie napisała Pani jaki typ protezy Pani nosi – z pełną kompensacją wagi (czyli o wadze równej odjętej piersi) czy lekką (o ok. 25-35%), oraz jaki rozmiar protezy Pani dobrano i jaki jest rozmiar zachowanej piersi. Te wszystkie informacje pozwoliłyby z większym prawdopodobieństwem odnaleźć źródło Pani problemów.
Proteza piersi jest rozmiarem dobierana do zachowanej piersi. Zbyt duża rzeczywiście może powodować dolegliwości bólowe, jest także niekorzystna dla kręgosłupa. Może Pani spróbować stwierdzić to porównując wizualnie obie strony – czy proteza jest wyraźnie większa od zachowanej piersi? Stwierdzić można to także po gorsecie protetycznym – jeżeli proteza jest za duża, to albo nie mieści się w kieszonce dobrze dobranego biustonosza, albo wchodzi do kieszonki, ale wtedy miseczka jest za duża dla zachowanej piersi. To świadczyłoby rzeczywiście o zbyt dużym rozmiarze protezy.
Inną przyczyną może być dobór złego typu protezy. Proteza, która waży podobnie jak odjęta pierś, jest przez organizm odczuwana jako cięższa, co może być przyczyną dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa szyjnego. Szczególnie przy większym biuście polecane są protezy tzw. lekkie, których waga jest zredukowana o ok. 25-35%.
Przyczyną Pani dolegliwości może być także źle dobrany gorset protetyczny. O zbyt cienkich, wrzynających się w ramiona ramiączkach, zbyt luźny pod biustem. W takiej sytuacji cały ciężar biustu spoczywa na ramionach, a to powoduje bóle w obrębie obręczy barkowej, ramion, kręgosłupa szyjnego a czasami nawet bóle głowy. Rozwiązaniem jest wtedy ponowny dobór rozmiaru i modelu gorsetu w dobrym sklepie medycznym, np. tzw. odciążającego, z szerokimi, miękkimi ramiączkami. Będzie Pani wtedy mogła od razu zweryfikować, czy rozmiar protezy jest dobrze dobrany.
Moja odpowiedź jest dosyć długa i niestety nie wyczerpuje tematu, bo przyczyn Pani dolegliwości może być więcej. Radzę też skonsultować się z rehabilitantem.
Pozdrawiam