Na badania przesiewowe wykrywające raka piersi zgłasza się prawie 50 proc. kwalifikujących się do nich Polek – powiedzieli w czwartek (24 listopada) eksperci podczas zorganizowanej w Warszawie debaty o nowotworach u kobiet.

Rozmowę poprzedził przedpremierowy pokaz prasowy filmu „Mama” z Penelopą Cruz w roli głównej, pokazujący dramat chorej na raka piersi kobiety, która zbyt późno zgłasza się na badania profilaktyczne. Film wejdzie na ekrany kin 4 grudnia 2015 r.

Dr Katarzyna Pogoda z Centrum Onkologii w Warszawie powiedziała, że film pokazuje, jak ważne jest zgłaszanie się na badania przesiewowe raka piersi, do których co dwa lata zapraszane są kobiety w wieku 50-69 lat, najbardziej narażone na ten typ nowotworu. W Polsce takie badania są bezpłatne od 2007 r.

– Już po wprowadzeniu tych badań, wykonywanych przy użyciu mammografii, zgłaszało się na nie ponad 40 proc. Polek. Teraz odsetek ten zwiększył się do prawie 50 proc. Niestety, jak na razie już się on nie zwiększa, choć chcielibyśmy, żeby jak najwięcej kobiet badało się profilaktyczne w kierunku raka piersi i innych nowotworów – powiedział kierownik oddziału zachowawczego kliniki nowotworów piersi i chirurgii rekonstrukcyjnej warszawskiego Centrum Onkologii, dr Jerzy Giermek.

Czytaj dalej: www.rynekzdrowia.pl