W 13 lutego 2003 roku miałam wykonane BCT – Ca mammae T1N0M0. Guzek 1 cm. Makroskopowo postać specjalna średnio dojrzała raka przewodowego inwazyjnego z komponentem CDIS typu sitowatego (G2).
W podścielisku guza desmoplazja. Marginesy szerokie. W 11 węzłach obrazy odczynu zapalnego bez przerzutów. ER – umiarkowany odczyn jądrowy około 40% komórek raka. PGR – silny odczyn jądrowy w około 60% komórek raka. HER2 (0).
Leczenie: radioterapia, hormonoterapia – Zoladex 29 miesięcy, Tamoxyfen 5 lat. W chwili operacji miałam 38 lat.
11.09.2014 r. stwierdzony rak w tej samej, lewej, piersi.
Mammografia BIRADS 5, szybko USG – rak. Guzek promienisty 10 mm na godzinie 11 (poprzedni na godzinie 2 na ogonie spenca).
30.09.2014 mastektomia.
13.10.2014 wynik histopatologiczny: Carcinoma invasium NST (ductale) G III mammae BR=8.
Receptor estrogenowy i progesterenowy > 90% komórek raka, HER2 (+1) negatywne, KI67 około 50%.
W preparacie z mastektomii w okolicy ogona spencea znaleziono pojedyncze ognisko CDIS drobne nG3, poza tym bez zmian nowotworowych.
Proszę o ocenę, czy to ten sam rak? Jakie leczenie i rokowania?
Mam obecnie 50 lat i miesiączkuję.
Odpowiada dr n. med. Robert Wiraszka:
Jak to wynika z dokumentacji jest to ten sam typ mikroskopowy, tyle że z różną ekspresją receptorów. Nie mozna też wykluczyć, że jest to metachroniczny rak tej samej piersi (metachroniczny – tzn. dwa raki tego samego narządu, które pojawiają się w różnym czasie).
Pozostałe badania rozsiewowe (rtg płuc, USG j.brz., ginekologia) jak rozumiem są prawidłowe?
Jest to podtyp luminalny B, HER2 ujemny. W leczeniu stosuje się hormonoterapię i chemioterapię. Biorąc pod uwagę, że wykorzystała już Pani leczenie CBE (całkowitą blokadą estrogenową: Zoladex + Tamoxyfen) do rozważenia pozostaje chemioterapia, a po niej inhibitor aromatazy.
Jednak decyzja należy do zespołu, który Panią leczy.
Rokowania powinny być dobre – jest to nadal leczenie z intencja wyleczenia.