woman examining breast mastopathy or cancer

Kobiety, które przeszły mastektomię lub te, które dopiero czekają na zabieg, nurtuje wiele pytań dotyczących rekonstrukcji piersi. Wśród nich jest m. in. kwestia bezpieczeństwa zabiegu, spodziewanych efektów, dostępnych metod czy późniejszej kontroli onkologicznej.

Kobiety zainteresowane tym tematem zapraszamy na

Dzień Otwarty w Gabinecie dr. Tadeusza Witwickiego!

Podczas BEZPŁATNYCH konsultacji w Gabinecie będziesz mogła dowiedzieć się:

  • Jaka metoda rekonstrukcji jest odpowiednia w Twoim przypadku,
  • jak będą wyglądały piersi po operacji,
  • rozwiejemy wątpliwości, jeśli niepokoi Cię guzek w piersi,
  • będziesz mogła zadać inne nurtujące Cię pytania!

Zapraszamy 25 października 2014 r., w godz. 10-15
Zadzwoń, zapisz się!
Tel. 728-840-465

Gabinet Chirurgii Plastycznej Tadeusz Witwicki
ul. Nasturcjowa 6
03-989 Warszawa

www.drwitwicki.pl

 

Konsultacji będą udzielać specjaliści z wieloletnim doświadczeniem: prekursor wielu metod chirurgii rekonstrukcyjnej w Polsce, szkoleniowiec tych metod – dr n. med. Tadeusz Witwicki oraz specjalista chirurgii onkologicznej – dr n. med. Sławomir Mazur.

 

Rozmowa z ekspertem i autorytetem w dziedzinie chirurgii plastycznej – dr n med. Tadeuszem Witwickim:

 

Zachorowalność na raka stale wzrasta, jak ta sytuacja kształtuje się w kontekście raka piersi?

 

Dr Tadeusz Witwicki: Wzrost zachorowań na nowotwory to stan powszechny. W przypadku nowotworów piersi, liczba chorych wzrasta. Na chwilę obecną zapada na niego ok. 16 tys. kobiet rocznie. W dodatku zaczynają chorować coraz młodsze kobiety. Kiedyś schorzenie to dotykało z reguły starsze kobiety, po 50-60 roku życia. Teraz, nawet kobiety ok. 20 roku życia i młodsze. Zawsze jest to wielka tragedia.

 

 

Kobiety myślące o rekonstrukcji piersi po mastektomii często mają wiele pytań i obaw w związku z operacją? Jak stara się Pan rozwiewać wątpliwości?

 

Dr Tadeusz Witwicki: Głównymi obawami jest to czy będzie bolało, jak długo będzie trwała rekonwalescencja, czy zabieg wpłynie na pogorszenie rokowania. Wątpliwości te znikają po konsultacji, podczas której dokładnie wyjaśniam jak będzie przebiegał zabieg i kontrola pozabiegowa, również ta onkologiczna.

 

Każda kobieta po mastektomii niesie za sobą inną historię. Jak Pan uważa, czy decyzja o zabiegu wynika z chęci zakończenia pewnego etapu w życiu (tj. choroby), czy wiąże się ona bardziej z chęcią „odzyskania” piersi?

 

Dr Tadeusz Witwicki: Te powody często współistnieją. Kobiety, które tracą pierś (jedną lub dwie) bardzo często mają problem z akceptacją swojego ciała, rezygnują z wielu funkcji społecznych czy zawodowych, opisuje to tzw. zespół „half woman”. Wycofując się częściowo z funkcji społecznych i towarzyskich (taniec, basen), mają poczucie niepełności. Proteza zewnętrzna nie jest wygodnym rozwiązaniem – bywa też często przyczyną dyskomfortu. Dlatego, kobiety chcą zakończyć pewien etap, wrócić do normalności i zapomnieć o traumie, którą przeszły. Rekonstrukcja piersi jest dla nich sposobem na przywrócenie siebie do stanu sprzed operacji. Często zdarza mi się, że pacjentki wracają, aby opowiedzieć, jak rekonstrukcja wpłynęła na ich życie. Z ich komentarzy wynika, iż zawsze jest lepiej, że zawsze wiąże się to z podwyższeniem samooceny i odzyskaniem pewności siebie. Należy podkreślić, że nie wszystkie kobiety czują potrzebę rekonstrukcji, ale te u których ją wykonano, widzą korzystną różnicę w swojej psychice.