Mam 38 lat, 4 listopada przeszłam mastektomię piersi prawej. U mnie receptory są HER 3+++ w 80% komórek oraz w 70% ER i PgR reakcje dodatnie. Węzły chłonne usunięto 2 z wartowniczym bez przerzutów. To był nieregularnego kształtu guz bądź konglomerat kilku guzów o max.wielkości 7 cm. Dnia 11 grudnia mam konsultacje z chemioterapeutą. Bardzo się martwię, że muszę czekać. Czy to nie za długi odstęp czasu?  Bardzo się niecierpliwię w oczekiwaniu na rozpoczęcie chemioterapii.

Na początek zaproponowano mi wstępnie adriamycynę + cyklofosfamid x 4 co 3 tyg a następnie 12 x paklitaksel co tydzień i 17x Herceptyne co 3 tyg.

Czy nie można mi podać na pierwszą turę docetaksel + herceptyna jesli nie ma u nas jeszcze pertuzumabu, który zresztą w połączeniu z poprzednimi daje bardzo dobre wyniki leczenia? Czytalam o projekcie i badanich CLEOPATRA i  dlaczego nie włącza się od razu herceptyny jeśli jest HER dodatni?

 

Odpowiada dr n. med. Robert Wiraszka:

1. Przed podaniem Herceptyny musi być podana Adriamycyna.

2. Zaproponowane leczenie jest obowiązującym standardem.

3. Badanie leku w ramach programu jest wskazaniem PRZEDrejestracyjnym – co oznacza, że nie można go podać w ramach obowiązujących przepisów.

4. Decyzja o leczeniu powinna zapaść, a leczenie być rozpoczęte

(optymalnie) w czasie do 6 tygodni od operacji.