Moja Mama   przeszła oprajcę piersi. Rozpoznanie : naciekający rak piersi typu NST G3  ze składową raka na situ i ogniskowym różnicowaniem mikrobrodawkowym KOD ICD-08500/3. Guz o wymiarach 9 mmx8mm8,5 mm został usunięty. Natomiast najwyższy margines składowej wewnątrzprzeponowej guza wynosi 0,5 mm od strony tylnej. (….) Zaawansowanie nowotworu według pFNM; p T1bNO(sn).

Obecnie Mama jest na terapii hormonalnej. Dotyczas zażywa i zażywała: Etruzil (1 mg), Tomoxifen EBIS (20 mg) i Egistrazol (1 mg) po których źle się czuje; silne bóle kręgopsłupa (przed rakiem duże zmiany zwyrodnieniowe, liczne przepukliny), ospałość, zmęczenie. Ze względu na te bóle, lekarz zlecił kolejne badania pod kątem, czy nie ma przerzutów do kości. Wyniki badań wyszły dobrze ale bóle kręgosłupa i ogólnie bóle kości są b. duże i Mama cierpi. W związku  proszę o odpowiedź na pytanie, czy można zastąpić te hormony jakimiś innymi, które nie mają aż takich skutków ubocznych jak bóle kości?

Odpowiada dr n.med Robert Wiraszka:

Wczesny rak piersi jest wskazaniem do uzupełniającej hormonoterapii letrozolem / anastrozolem lub TAM. Rozumiem, że w trakcie diagnostyki wykonano tak scyntygrafię, jak i densytometrię. W przypadku tak skrajnej nietolerancji, może warto rozważyć wizytę w Poradni Radioizotopowej (na Mazowszu – CSK WUM, Warszawa, ul. Banacha 1a) pod kątem diagnostyki / leczenia uogólnionych stawowych zmian zapalnych.