W dniach od 25 do 27 maja 2014 roku na poznańskiej Malcie odbyło się szkolenie dla e-wolontariuszek czyli kobiet po raku piersi, które udzielają wirtualnego wsparcia za pomocą internetu.
Odmienność takich kontaktów wymaga zastosowania innych metod niż tradycyjna pomoc udzielana w działalności stacjonarnych klubów amazonek.

Warsztaty z psychoonkolog Katarzyną Cieślak zorganizowała Federacja Stowarzyszeń „Amazonki”.

Podczas spotkania 15 osób pogłębiało wiedzę na temat specyfiki kontaktów i sposobów wspierania poprzez rozmowy na forum internetowym. To szczególnie trudna forma kontaktu, bo polega na dzieleniu się wiedzą bez kontekstu pozawerbalnego. Szkolenie składało się z wykładu o komunikacji internetowej – jej sposobach, funkcjach oraz skutkach i zagrożeniach, wykładu o różnych typach osobowości (bierny, manipulacyjny, agresywny i asertywny) oraz ćwiczeń praktycznych z zastosowaniem zdobytej wiedzy i umiejętności.
Uczestniczki warsztatów mogły też skorzystać z indywidualnych konsultacji.

Jedna  z nich powiedziała po szkoleniu:
„Były to pierwsze tego rodzaju warsztaty, ale z pewnością nie ostatnie, bo zagadnień do omówienia jest wiele. Zaczęłyśmy od najtrudniejszych tematów, dotykałyśmy najbardziej bolesnych wspomnień, odwoływałyśmy się do naszych doświadczeń. Uświadomiłyśmy sobie jak ważne jest to, co robimy i uczyłyśmy się jak robić to jeszcze lepiej. Nie potrafię myśleć o tym szkoleniu „podobało mi się” czy „było fajne”. To nie ta kategoria. Na pewno było wartościowe. Bardzo emocjonalne. Poruszające. I stanowczo za krótkie. Podziwiam prowadzącą, Kasię, która pomimo tak ciężkich tematów potrafiła wprowadzić atmosferę lekkości i humoru. Czekam na ciąg dalszy.”

DSC_5420-001 DSC_5431-001 DSC_5440-001 IMG_8199-001 IMG_8202-001 IMG_8215-001 IMG_8232-001 IMG_8235-001IMG_8237-001

 

amazonka.org.pl