Wypadanie włosów po letrozolu

Mam 54 lata, od  10 miesięcy po operacji oszczędzającej -rak luminalny A stosuję letrozol-Clarzole. Od miesiąca nadmierne wypadanie włosów. Badania laboratoryjne, TSH w normie. Co stosować żeby włosy nie wypadały?

Odpowiada dr n. med. Robert Wiraszka:

Stosowaniu leczenia może towarzyszyć łysienie, któremu praktycznie nie 

można zapobiec, ale które zwykle jest przejściowe i odwracalne (włosy 

zwykle nie wypadają z cebulkami, dzięki czemu mogą odrastać, tylko łamią 

się nad powierzchnią skóry). Łysienie może obejmować nie tylko skórę 

owłosioną głowy, ale także inne okolice ciała (nawet rzęsy, brwi, 

owłosienie łonowe). Do przejściowego wyłysienia może dochodzić nawet 

kilkakrotnie w czasie leczenia chemicznego. W czasie trwania leczenia 

należy unikać używania suszarek, wałków i urządzeń do układania włosów, a 

suszyć je należy w niskiej temperaturze. Włosy należy czesać delikatnie, a 

do ich pielęgnacji wolno używać tylko łagodnie działających środków. 

Włosów nie wolno farbować ani wykonywać trwałej ondulacji. Przed 

rozpoczęciem chemioterapii wskazane jest ich skrócenie – uważa się, że 

dłuższe włosy, bardziej napinając skórę, ułatwiają łysienie. W sprzedaży 

bywają także dostępne maści i kremy do wsmarowywania we włosy w czasie 

chemioterapii i po jej zakończeniu – przykładem takiej odżywki jest „WAX” 

– mają one zapobiegać utracie włosów, lecz zdarza się, że efekt ich 

stosowania nie jest satysfakcjonujacy. Należy jednak pamiętać, że istnieje 

wiele innych przyczyn usposabiających do utraty włosów. Należą do nich 

zwłaszcza (1) przyjmowanie niektórych leków: antybiotyków (gentamycyna, 

tetracykliny, streptomycyna), antykoagulantów (heparyna), leków 

przeciwdrgawkowych (fenobarbital, fenytoina), hormonów (testosteron, 

estrogeny) czy innych (levodopa, propranolol, vitamina A w dawce ponad 

50.000 jedn./dzień, chlorpromazyna, hydrochlorotiazyd) oraz (2) niektóre 

stany chorobowe (przewlekłe stany gorączkowe, przewlekły stres, nad- i 

niedoczynność tarczycy, zaburzenia poziomu estrogenów, choroba Addisona, 

półpasiec, kontaktowe zapalenie skóry, obniżony poziom białkawsurowicy 

krwi).

2019-08-07T21:15:50+00:007 sierpnia 2019|dr n. med. Robert Wiraszka, Ekspert wyjaśnia|0 komentarzy